wtorek, 16 sierpnia 2011

Czy powinniśmy polubić domy szkieletowe?



Widok do Druku | Kod Html na Twoją Stronę Autor: Joy of Comunism
Odsłon: 114 | Ilość słów: 695 | Data: Tue, 7 Jun 2011 | 0 Komentarze dodajdo

Chociaż są znacznie tańsze w budowie, domy drewniane nie cieszą się w naszym kraju zbyt dużą popularnością. Domy szkieletowe buduje się znacznie szybciej, a mimo to konstrukcje tego typu są rzadziej wybierane. A przecież nie ma się czego bać.
To rozwiązanie, które od lat próbuje utorować sobie drogę do serc i umysłów polskich inwestorów.Jak nie za pomocą pozytywnych skojarzeń, to odwołując się do chłodnej i wyrachowanej kalkulacji. Za każdym razem – z kiepskim skutkiem. Domy szkieletowe mogłyby podbić polski rynek, tak jak podbijają rynek szwedzki, o kanadyjskim nie wspominając. Tak się jednak nie dzieje – ich liczba ciągle jest nie wielka w porównaniu z domami budowanymi metodami uznawanymi za tradycyjne. Nie powinno to jednak od nich odstraszać.

Domy szkieletowe mają bowiem wiele zalet, z których najważniejszą jest niższa cena i krótki czas budowy. To znane fakty, warto jednak je powtarzać, ponieważ ich świadomość może mieć poważny wpływ na podejmowane przez inwestorów decyzje. A przecież informacja jest najważniejsza. Problem w tym, że to, co w krajach cywilizowanych wydaje się być zaletą, w Polsce bardzo często okazuje się wadą. Szybka budowa, prowadzona przez wyspecjalizowane firmy, jest bowiem rzeczą niekoniecznie pożądaną przez naszych inwestorów. Dlaczego? Chodzi o to, że wiele domów budowanych jest u nas metodą zwaną popularnie gospodarczą. Na budowie pracuje więc sam inwestor, korzystając z pomocy rodziny lub znajomych. Taki system budowy jest tańszy. Jednak przy konstrukcjach drewnianych się nie sprawdza, ponieważ domy szkieletowe wymagają odpowiedniego przygotowania i doświadczenia. Nie da się postawić takiej konstrukcji z marszu. Co więcej, krótki czas budowy także niekoniecznie musi być zaletą – wielu inwestorów świadomie przedłuża bowiem ten okres. Dzieje się tak ze względu na przepisy, które wymagają od gotowego domu spełnienia kilku norm, a także dają przywileje podatkowe tym, którzy dom budują. Szybko kończyć się zwyczajnie nie opłaca.

Kombinacja wymienionych powyżej czynników sprawia, że budownictwo drewniane nie rozwija się w Polsce tak, jak mogłoby. Dzieje się tak ze szkodą dla całego rynku budowlanego, który pracuje niejako na jednym silniku. Zwłaszcza, jeśli zrobić porównanie z innymi krajami. Jeżeli chodzi o domy szkieletowe, ogromne postępy robią na przykład Szwedzi, którzy nie tylko stawiają w tej technologii budynki jednorodzinne, ale także – bloki. W jednym ze szwedzkich miast kończone są właśnie wielokondygnacyjne budynku wykonane w całości z drewna. Tak jest bardziej ekologicznie. Zaniedbując rozwój tych technologii zamykamy się w niszy, która być może okaże się ślepą uliczką budownictwa. Bo przecież domy murowane rozpowszechniły się na dobre dopiero w dwudziestym wieku. Wcześniej także u nas budowano z drewna.

Tradycyjny polski dom jest domem drewnianym i chociaż nie widać tego ani w naszych wsiach ani na przedmieściach, trudno temu zaprzeczyć. Jeszcze w dziewiętnastym wieku domy szkieletowe lub po prostu z bali dominowały na polskiej wsi. A ich budowniczowie uznawani byli za specjalistów. Owszem, później budownictwo murowane znacznie przyspieszyło i w połowie XX w. rzeczywiście oferowało wyższy standard niż drewniane, jednak nie znaczy to, że powinniśmy o nim zapominać. Dzisiejsze technologie budowy z drewna są na tyle zaawansowane, że jakość życia jest w domach drewnianych taka sama, a często wyższa niż w murowanych. Warto o tym pamiętać.

Własny dach nad głową

Autor: zet

Własny dach nad głową

W ostatnich latach domy jednorodzinne są coraz popularniejsze. Zyskują na atrakcyjności z wielu powodów: swobody wyboru projektu, lokalizacji, komfortu mieszkania a przede wszystkim – ceny. Czy warto inwestować w ich wybudowanie?
Pierwszym argumentem na rzecz domów jest koszt. W przypadku największych polskich metropolii różnica w cenie może być nawet dwukrotna. Domy jednorodzinne to konieczność zapłaty około 3-4 tys. zł za metr. W przypadku mieszkań takie ceny spotyka się już tylko w mniejszych miastach, z dala od głównych aglomeracji. W Krakowie trzeba wyłożyć 5-6 tys. zł za metr kwadratowy, w Poznaniu czy Warszawie jeszcze więcej. Oczywiście, trzeba pamiętać o tym, że domy jednorodzinne są zwykle większe od mieszkań. Jednak także z tej perspektywy widać ich przewagę – w cenie dwóch pokoi z otwartą kuchnią można mieć ponad sto metrów wygodnego domu.
Po swojemu
Niska cena to nie jedyny argument, który sprawia, że domy jednorodzinne zyskują na popularności. Ważna jest także swoboda w wyborze projektu. Mieszkania oferowane przez deweloperów znajdują się zwykle w budynkach zaprojektowanych według gustów kogoś innego. Lokale z drugiej ręki – w blokach z wielkiej płyty, które wyglądają tak samo niezależnie od tego, w którym mieście się znajdują. Domy jednorodzinne dają szansę na zindywidualizowanie projektu, oczywiście w ramach zdrowego rozsądku i obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego.
Własny dom to także możliwość w miarę swobodnego wyboru lokalizacji. W miarę – bo przecież wiele zależy od tego, ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup działki i jakie działki w ogóle są dostępne w okolicy. Mamy jednak wybór znacznie większy niż w przypadku lokalu w bloku. Możemy zbudować dom pod miastem, w dużym oddaleniu od hałasu, spalin czy skupisk ludzi. Wówczas po pracy będziemy cieszyli się czystym powietrzem i nieskrępowanym odpoczynkiem. Możemy zdecydować się na wybór lokalizacji bliższej centrum, jeśli przedkładamy swobodę komunikacji nad odpoczynek w ciszy.
Znacznie taniej
Ważną kwestią, która sprawia, że domy jednorodzinne zyskują na atrakcyjności w porównaniu z mieszkaniami są niskie koszty ich eksploatacji. Nawet jeśli wszystkie usterki trzeba naprawiać samemu, a remonty finansować z własnej kieszeni, utrzymanie domu jest tańsze niż mieszkania. Jeśli dodać do tego możliwości, jakie daje dzisiejsza technologia energooszczędna, praktycznie nie ma się nad czym zastanawiać.
Istnieje oczywiście spora grupa ludzi, którzy zawsze wybiorą mieszkanie. Dla nich im bliżej centrum, tym lepiej, im mniej problemów na głowie, tym więcej czasu na pracę czy przyjemności. Jednak dla coraz większej liczby Polaków to właśnie domy jednorodzinne są marzeniem, które coraz częściej realizują.